Innføring i naturlig sikret klatring
For de som har klatret ute og vil lære å klatre énlengders ruter på naturlige sikringer. Kurset går over 3 kvelder.
På kurset vil vi blandt annet gå igjennom følgende tema:
- Risikomomenter ved naturlig sikret klatring
- Utstyr og sikringsutstyr
- Topptau og rapellanker
- Klatring på naturlige sikringer
Dette er målsetningen
Målet med kurset er er å gi deg en innføring i klatring ute. Kurset krever ingen forkunnskaper og vil i så stor grad som mulig bli tilpasset dine forutsetninger. Etter kurset skal du kunne klatre trygt på sportsklatrefelt og ha en forståelse for metodene som brukes ved klatring over flere taulengder i fjellet.
Våre vegledere har høy kompetanse
Breogfjell er en av aktørene i Norge som stiller strengest krav til sertifisering, erfaring og lokalkjennskap. På klatrekurs benytter vi kun internasjonalt sertifiserte Tindevegledere (UIAGM/IFMGA), Tindevegledere under utdanning/aspiranter og NF godkjente klatreinstruktører som kan vise til solid erfaring over flere år innen krevende ski-, klatre- og breturer.
Utstyr
Av klatreutstyr trenger du:
- Sittesele og brystsele
- 3x Skrukarabin
- 4x vanlige karabinere
- 1x Taubrems
- Hjelm
- 2x 120cm slynger
- 2x klemknuteslynger (6mm)
- Sikringsmidler (kiler, kamsikringer, hekser)
- Svasko (klatresko)
Breogfjell holder alt av tau og sikringsmidler. Har du noe av dette kan du evt ta det med.
Det meste av klatreutstyret kan leies av Breogfjell, men vi garanterer ikke at vi har svasko i din størrelse. Hvis du har eget utstyr vil vi gjerne ha tilbakemelding om dette, og hva du evt. vil leie.
Litteratur:
Innføring i klatring, av Stein Tronstad
Når uhellet er ute, av Geir Grimeland